czwartek, 26 września 2013

Artykuł od stockwatch

Rynkami finansowymi targa niepewność związana z negocjacjami dotyczącymi podniesienia limitu zadłużenia w USA. Giełdy europejskie poruszają się w trendzie bocznym, indeksy w USA kierują się na południe, a warszawska giełda wyłamuje się z szeregu. WIG20 atakuje na dzisiejszej sesji ważną linię oporu.


Na amerykańskiej scenie politycznej trwają przepychanki dotyczące kolejnego podniesienia limitu zadłużenia. Jeżeli Demokraci i Republikanie nie dojdą do porozumienia do końca września, to administracja rządowa przejdzie w stan czuwania. Zamknięta zostanie znaczna część placówek, a pracownicy wysłani na urlopy. Wczoraj Sekretarz Skarbu USA, Jacob Lew powiedział, że limit zadłużenia na poziomie 16,7 mld dolarów zostanie osiągnięty najpóźniej 17 października. Bez możliwość dalszego zadłużania USA zbankrutują.
W reakcji na te doniesienia inwestorzy wstrzymują się z poważniejszymi decyzjami inwestycyjnymi, a jeżeli już coś robią to wychodzą z rynku. Indeksy w USA zniżkują od pięciu sesji, a giełdy w Europie poruszają się w trendzie bocznym.
W czwartek główne europejskie indeksy, DAX, CAC i FTSE zniżkują od 0,2 do 0,5 proc. Z szeregu wyłamała się jednak polska giełda. Już na wczorajszej sesji widoczne były chęci do wzrostów. W czwartek WIG20 zyskuje ok. 1 proc. i zmaga się z linią trendu spadkowego, która łączy szczyty indeksu ze stycznia, czerwca i sierpnia.

Około 4 proc. na wartości zyskują Kęty. Spółka zasygnalizowała poprawę marży operacyjnej i przedstawiła nowe prognozy na cały 2013 rok. Poprzeczka poszła w górę dla zysku netto, ale spadła dla przychodów i wyniku operacyjnego.
O ok. 10 proc. zwyżkuje kurs notowanej na NewConnect spółki Fluid. Inwestorom spodobała się informacja, że spółka zawarła umowę współpracy z Zakładem Realizacyjno-Projektowym Obiektów Ochrony Ekologicznej, Funduszem Rezerw Inwestycyjnych oraz inwestorem będącym osobą fizyczną. Przedmiotem umowy jest utworzenie grupy, która będzie wspólnie składała oferty realizacji instalacji do produkcji biowęgla oraz produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biomasy roślinnej na terenie Polski, Indonezji i innych krajów.
Blisko 3 proc. na wartości zyskuje Synthos. Dom maklerski Banku BPS zaczął wydawanie rekomendacji dla chemicznej spółki od zalecenia kupuj z ceną docelową równą 6 zł. W stosunku do poziomu wczorajszego zamknięcia daje to potencjał do wzrostu kursu o ok. 26 proc.
Kolejną sesję z rzędu drożeją akcje Rafako. W środę wiceprezes Krzysztof Burek w rozmowie z PAP przyznał, że prace nad gwarancją dla kontraktu w Jaworznie są na ukończeniu. Według czwartkowych doniesień portalu wnp.pl, spółka złożyła wczoraj Tauronowi promesę gwarancji dobrego wykonania kontraktu, wystawioną przez Bank of China, wraz z zapytaniem o termin podpisania kontraktu. W czwartek akcje Rafako zyskują kilka procent.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.