środa, 9 stycznia 2013

Szczypta psychologii

Inwestor który zajmie złą pozycję, szuka potwierdzenia, przeważnie u innych lub stwarza sobie w głowie pozytywne przyczyny potwierdzające jego decyzję - psychologia. To niestety często prowadzi do powiększenia strat, ponieważ inwestor zamiast zareagować i odwrócić pozycję, kiedy straty nie są duże, kurczowo się ich trzyma, bo jego wizja przysłoniła mu rzeczywiste sygnały. Pomyłki się zdarzają, są wpisane w rachunek, ważne żeby wyciągać z nich odpowiednie wnioski, sztuką jest pogodzenie się z tym i reakcja.
Na tym polega psychologia giełdy - trudno to opisać słowami - ale osoby które tego nie przyswoją, nigdy nie wejdą na wyższy poziom.
Wiem, że mój blog czytają również osoby niedoświadczone na giełdzie, dlatego tak często powtarzam, kapitał jest bardzo łatwo roztrwonić na giełdzie, zwracam uwagę na słowo "bardzo". Wiem, też że większość osób które to czytają to osoby ze średnim kapitałem, dlatego tym bardziej szkoda Waszych pieniędzy. Jakby stracił je np. Kulczyk, może bym się nie ucieszył, bo nie czerpie radości na podstawie kogoś porażek, ale było by mi lżej.
Pozdrawiam PD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.