wtorek, 5 lutego 2013

Analiza techniczna część 6


GŁOWA Z RAMIONAMI
Kolejna formacja, ta zapowiada "zawsze" spadek cen i najczęściej występuje przed odwróceniem trendu wzrostowego. Pełne wykształcenie formacji następuje po wyznaczeniu czterech punktów charakterystycznych (1,2,3 i 4). Punkty (1) i (3) oznaczają ramiona formacji, punkt (2) oznacza głowę. Ostatni, czwarty punkt zostaje wyznaczony po przebiciu linii szyi (oznaczonej cienką linią niebieską). Podczas kształtowania się głowy i ramion bardzo ważne jest, aby wolumen obrotów zachowywał się zgodnie z teorią. Jeśli rozpatrujemy formację jako całość, to wolumen powinien maleć. Przy wyznaczaniu kolejnych punktów charakterystycznych dla formacji wolumen obrotów powinien wyglądać następująco:
  • maksimum lokalne podczas wykształcenia się lewego ramienia (1)
  • niższa wartość podczas wyznaczania głowy (2)
  • wzrost po spadku cen do linii szyi
  • spadek podczas wyznaczania prawego ramienia (3)
  • wzrost (przynajmniej niewielki) po wybiciu przez linię szyi (4).
Wielkość ruchu cen po wybiciu z formacji (mierzona od punktu wybicia - W) powinna być co najmniej równa wysokości głowy ponad linię szyi (linia fioletowa).
Uwaga 1: Linia szyi nie musi być pozioma.
Uwaga 2: Możliwe są "mutacje" formacji głowy i ramion, np. dwie głowy (wtedy formacje takie najczęściej są symetryczne).


Ogólnie zostały przedstawione jedne z ważniejszych formacji, oczywiście jest ich o wiele więcej, zamieszczę jeszcze maksymalnie kilka, ponieważ większość albo ciężko odczytać, albo w ogóle rzadko występują. Mam nadzieję że komuś się to przyda, część inwestorów wysyła spółki na których zauważyli jedną z wymienionych formacji i to doceniam, zawsze coś podpowiem, bo wiem że analiza techniczna to ciężka praca wbrew pozorom, trzeba się mocno napracować żeby sprawdzić wszystkie czynniki.
Pozdrawiam PD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.