czwartek, 28 lutego 2013

Nowy miesiąc, nowe nadzieje

Po raz trzeci alarmuję o zbliżającym się sezonie na dywidendy. Mamy dziś pierwszego marca, czyli zaczyna bić pierwszy dzwonek, warto obserwować powiększającą się z dnia na dzień listę spółek planującą wypłatę dywidendy oraz jej wysokość. Istotna jest również wysokość dywidendy w stosunku do aktualnej ceny, w wymiarze procentowym. Dla mnie istotne ze względu na grę pod dywidendę są spółki ze stopą powyżej 5%. Oczywiście wysokość dywidendy to ważny argument do zakupu danego waloru, ale nie jedyny, proszę o rozwagę i myślenie. Jest szereg czynników które mogą wykluczyć spółkę z wartych uwagi, nawet gdy wypłacają "sytą" dywidendę.
Czyli weźmy spółkę Żywiec (nie jest jeszcze znana data wypłaty, jest natomiast jej wysokość) - dywidenda planowana 27zł - aktualna cena 452zł - stopa procentowa to 6%.
Następna spółka dajmy na to Apator (również nie jest jeszcze znana data wypłaty, jest natomiast jej wysokość) przy aktualnej cenie 29,57, dywidenda 1,20 to tylko 4%.
To jedynie podstawowy czynnik decydujący o "przydatności" danej spółki ze względu na dywidendę, jednak od tego warto zacząć. Dużo osób również pyta kiedy inwestować żeby zarobić na wypłacie? Na to pytanie odpowie już analiza techniczna, jednak mogę podpowiedzieć !!nie później!! niż 2 tygodnie przed planowanym dniem wypłaty.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.