wtorek, 2 lipca 2013

Ciekawy artykuł

Ograniczanie dywidend poważnie nadwątliło wykresy skąpych spółek. Rozczarowanie dotyczy jednak tylko małego fragmentu rynku. Warto trzymać rękę na pulsie, bo po ostatniej przecenie stopy dywidend poszły w górę.

Spółki regularnie dzielące się zyskiem powszechnie są uznawane za bezpieczne przystanie, jednak tegoroczne wydarzenia nieco kłócą się z tym obrazem. Sztandarowym przykładem jest tutaj Telekomunikacja Polska, która ścięła dwukrotnie poziom tegorocznej dywidendy. W odpowiedzi kurs telekomu zawitał na wieloletnie minima, spadając w jedną sesję o 30 proc. Podobnie rynek obszedł się z wycenami innych giełdowych tuzów i to mimo, iż które uchwalone wypłaty były zgodne z pierwotnymi zapowiedziami. Decyzje akcjonariuszy KGHM, PGE oraz PKN Orlen zostawiły głębokie bruzdy na wykresach, ponieważ inwestorzy liczyli na znacznie większą hojność blue chipów.


W lipcu będzie można załapać się na kawałek ubiegłorocznego zysku także u innych dużych spółek. Akcjonariusze PGNiG zatwierdzili przyznanie 0,13 zł na walor. Walne ustaliło dzień dywidendy na 20 lipca, a wypłaty na 3 października. Natomiast udziałowcy JSW zdecydowali o przyznaniu 2,52 zł na akcję, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją zarządu spółki. Tu terminy wypadają odpowiednio na 31 lipca oraz 20 sierpnia. Na poniedziałkowej sesji akcje kopalni kontynuują odbicie z piątku. Wcześniej jednak kurs stracił grunt i osunął się na historyczne minima do poziomu 60 zł. Notowaniom giełdowej kopalni ciąży świadomość wprowadzenia do obrotu na początku lipca sporej liczby akcji pracowniczych. Dodatkowym balastem okazał się słaby sentyment do spółek wydobywczych. Ciekawą propozycję ma Handlowy, tu stopa przekracza 6 proc. Akcjonariusze banku już w najbliższą środę nabędą prawo do udziału w zysku. Dla porównania PGNiG i JSW wypłacą odpowiednio 2,2 proc. i prawie 4 proc.
Najlepsze dywidendowe oferty mają w tym miesiącu mniejsze spółki. Przykładem jest Asseco South Eastern Europe, tu premia sięga 8,5 proc. Dniem dywidendy jest 12 lipca, a wypłaty 31 lipca. Jeszcze hojniejszy jest Drop. Spółka wypłaci 2 zł na każdą akcję, co daje stopę na poziomie około 18 proc. Dzień nabycia praw to 15 lipca. Dywidenda będzie wypłacona w dwóch ratach po 1 zł – 29 lipca i 12 sierpnia. Co istotne, spółka handlująca złomem miała w 2012 roku stratę, a premię postanowiła wypłacić z kapitału zapasowego. Z drugiej strony można podać Amikę, która mimo kryzysu gospodarczego osiąga dobre wyniki i płaci ponad 5-proc. dywidendę. Dzień ustalenia prawa do udziału w zysku to 16 lipca, a wypłata nastąpi 30 lipca. Spółka nie uchwaliła dywidendy za 2011 r., a za 2010 rok wpłaciła 3 zł na akcję. Natomiast tegoroczna to 4,58 zł na walor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.