środa, 10 lipca 2013

Komentarz do głównych indeksów GPW

Komentarz autorstwa p. Tomka Gessnera, z którym się utożsamiam, jednak z braku czasu dzisiaj nie jestem w stanie stworzyć własnego przeglądu. Tak czy inaczej warto przeczytać, dlatego wrzucam na bloga.

Za nami kolejna słabsza sesja w wykonaniu byków i to na większości frontów. W ramach krótkiego przeglądu proponuję szybki rzut oka na podstawowe indeksy GPW.

WIG20 - indeks największych spółek testuje wiarygodność wykonanego w końcówce czerwca zwrotu. Jeśli doszłoby do spadku poniżej okolic 2150 pkt., należałoby mówić o otwartej drodze w kierunku okolic 2000 pkt., do czego zresztą zachęca średnioterminowy trend spadkowy, o jakim od początku roku można mówić. Najbliższym oporem jest dość szeroka strefa 2296-2330 pkt. i dopiero jej przekroczenie otwierałoby drogę do powalczenia o rozwinięcie wzrostowej kontry. Póki handel toczy się poniżej tego zakresu, opcją bazową pozostaje przecena, a w krótkim terminie przynajmniej test czerwcowych minimów. 

WIG - coraz ciekawiej prezentuje się indeks szerokiego rynku, który swoje kluczowe wsparcie ma w strefie ok. 42220-42930 pkt. i obecnie zdaje się ponownie w jego kierunku zmierzać. Jeśli popyt ma zamiar w średnim i długim terminie zachować perspektywy kontynuacji trendu wzrostowego, obszar ten musi zostać utrzymany. W przeciwnym razie trzeba będzie mówić o zmianie kierunku i szukania szans dla byków w kolejnym rozdaniu. 

mWIG40 - indeks średnich spółek w minionych dniach także prezentuje słabszą formę, sygnalizując możliwość skierowania się w stronę dość ważnego wsparcia, czyli zakresu 2720 pkt. Jego przekroczenie oznaczałoby perspektywę rozbudowania zainicjowanej w maju korekty i przybrania przez nią struktury 3-falowej, w ramach której teoretycznie można by mówić o rozwinięciu realizacji zysków w stronę 2550 pkt., czyli linii trendu wzrostowego. Choć licząc od szczytu można by uznać korektę za głęboką, to jednak potencjalne cofnięcie w kierunku 2550 pkt. wciąż nie zagrażałoby głównemu kierunkowi i w tym miejscu nie byłoby błędem bardziej aktywne szukanie okazji inwestycyjnych wśród komponentów indeksu. 

sWIG80 - bardzo interesująca w krótkim terminie sytuacja ma miejsce w przypadku sektora małych spółek, gdzie od kilku tygodni prowadzona jest dość wąska konsolidacja w zakresie ok. 11600-11800 pkt. Wybicie z niej w jedną ze stron może wskazać dalszy kierunek, przy czym krótkoterminowo szala zaczyna się coraz wyraźniej przechylać w stronę scenariusza zakładającego rozwinięcie realizacji zysków z perspektywą dotarcia do okolic 11300 pkt., a więc poziomu technicznie analogicznego do 2720 pkt. na mWIGu. Gdyby podaży udało się w jeszcze większym stopniu docelowo rozbudować ruch, celem mogłaby być również główna linia trendu wzrostowego o dość dużej z punktu widzenia ilości punktów stycznych wiarygodności. Obecnie znajduje się ona w rejonie 10600 pkt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.